Το Τμήμα Κοινωνιολογίας προσφέρει τα Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΠΜΣ) "Κοινωνιολογία" και "Εγκληματολογία" τα οποία είναι διετή.
Το Τμήμα Κοινωνιολογίας συμμετέχει επίσης στο Διατμηματικό Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΠΜΣ) του Παντείου Πανεπιστημίου "Φύλο, Κοινωνία, Πολιτικη". Το διατμηματικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα είναι μονοετές και ξεκίνησε τη λειτουργία του το ακαδημαϊκό έτος 2015-2016. Για την υλοποίηση του συνεργάζονται, εκτός από το τμήμα Κοινωνιολογίας, τα τμήματα Κοινωνικής Ανθρωπολογίας, Επικοινωνίας, Μέσων & Πολιτισμού, Διεθνών, Ευρωπαϊκών & Περιφερειακών Σπουδών και Δημόσιας Διοίκησης.